Przejdź do treści

Szkolenia integracyjne – forma budowania kultury zespołowej

  • przez

Ci, którzy chcą inwestować w swój zespół, bardzo chętnie sięgają po różnego rodzaju darmowe materiały do wyjazdów integracyjnych np tutaj: http://www.szkolenia-integracyjne.pl . Dostarczające takich materiałów firmy udzielają też szczegółowych informacji o tym, jak wszystko ma zostać zrealizowane. Na pewno jednak nie będą miały one wpływu na ostateczne rezultaty takich wyjazdów team building, gdyż za dużo będzie tu zależało od tego, kto to będzie prowadził.

Zdecydowana większość tego typu narzędzi nie wymaga jakiegoś specjalnego podejścia, z pomocą instrukcji osoba dysponująca pewnymi umiejętnościami najczęściej sobie poradzi prowadząc zabawy i szkolenia team building. Jednak tak naprawdę na trenerze zajmującym się szkoleniem spoczywa dużo odpowiedzialności, gdyż powinien on użyć udostępnionych materiałów w taki sposób, aby zespół zaspokoił swoje potrzeby.

Sposoby prowadzenia szkoleń i gier i motywy podejmowania decyzji facylitatorów stanowiły przedmiot długoletnich badań, którą nadzorował ceniony w swoim środowisku naukowiec Maslow. Udało mu się między innymi odkryć, że nawet jeśli na pierwszy rzut oka sposoby reagowania prowadzących event mają przypadkowy charakter, to mimo wszystko w decyzjach, jakie były przez nich podjęte można uchwycić ukryte schematy.

Thiagarajan w oparciu o swoje badania podał parę ważnych tematów, które charakteryzują wyzwania czekające przez szkoleniowcami. Z reguły nie powinno być jakiegoś dużego problemu z ich zastosowaniem, a mogą być użyte bez względu na okoliczności szkoleń. Thiagarajan podał je w postaci kilku pytań, które powinno się zadać nim zabawy i gry się zaczną.

Tematem, od jakiego rozpoczyna się analizę, jest elastyczność prowadzonych warsztatów i tolerancja na próby nagięcia zasad, to w dużej mierze jest uzależnione od stylu pracy i doświadczeń grupy. Warto pomyśleć też parę chwil nad szybkością pracy. Między innymi można podać sztywne ramy czasowe i ich się trzymać, a można także nieco zwolnić i umożliwić zmiany w harmonogramie.

Niezwykle istotny obszarem, od którego w dużej mierze zależy końcowy sukces, to koncentracja na wyznaczonych celach. Jeśli rolą zespołu jest ukończenie zadania, to warto się tego konsekwentnie trzymać, także przy końcowych podsumowaniach. Jednocześnie zespół ma dobrze wiedzieć, że odpowiedzialność za doprowadzenie sprawy do końca będzie na nim spoczywać, tu pojawia się następny z decyzyjnych aspektów czyli kontrolowanie.

Join the conversation

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *