Polaków, którzy wyjechali do pracy w kierunku państw Europy Zachodniej można liczyć śmiało w milionach. Wielu z nich zaczynało swoją przygodę od zatrudnienia tymczasowego, pracy sezonowej, jednak po jakimś czasie udało im się ułożyć sobie życie w innym kraju. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się od zawsze oferty pracy związane z pracą przy produkcji czy dla firm funkcjonujących w branży przemysłowej. Gdzie jeszcze można szukać pracy i kto oferuje lepsze warunki – Polska czy Europa?

Rynek produkcji w Polsce

Analizując ilość ogłoszeń z zakresu pracy w produkcji i przemyśle można dojść do wniosku, że w Polsce jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników z tych branży. Oferty zatrudnienia na portalach z ogłoszeniami o pracy  i rozpoczęte procesy rekrutacji w tym obszarze to czołowa 5 jeśli chodzi o liczbę ogłoszeń, a co za tym idzie – ilość wolnych do obsadzenia etatów.

Pozytywnie nastrajają też wyniki za rok 2015 oraz prognozy związane z obecnym 2016 rokiem. Specjaliści mówią nie tylko o odnotowanym wzroście wskaźników ekonomicznych, które mówią o poprawie wyników w zakresie produkcji sprzedanej przemysłu – według danych Dziennika Gazety Prawnej, mowa tu o poprawie o niemal 7% wartości w stosunku do poprzedniego roku. Najlepsze wyniki odnotowały firmy zajmujące się produkcją sprzętu transportowego, wyrobów tytoniowych, elektrycznych i samochodów. Dobre wieści płyną też z przedsiębiorstw zajmujących się produkcją w zakresu branży spożywczej, a także towarów wykorzystywanych w urządzaniu i aranżacji wnętrz.

Przemysł za granicą

A jak wygląda sytuacja za granicą? Polscy specjaliści i pracownicy tymczasowi są ciągle mile widziani i czekają na nich zdecydowanie nie najgorsze warunki zatrudnienia. Jakie kraje oferują zatrudnienie dla polskich kandydatów? Szczególne zainteresowanie polskimi kandydatami wykazuje Belgia, która dysponuje wolnymi miejscami pracy w zakładach prefabrykacji materiałów budowlanych i zbrojeń betonowych. Na Zachodzie Europy najlepiej odnajdą się pracownicy, którzy reprezentują sobą określone kompetencje i mogą się pochwalić doświadczeniem na podobnym stanowisku. Znajomość języka obcego najczęściej ogranicza się do umiejętności posługiwania się językiem angielskim na poziomie co najmniej komunikatywnym.

Zobacz również: ogłoszenia o pracę

Zostać czy wyjeżdżać – oto jest pytanie

Jak pokazują dane statystyczne, polski rynek przemysłu i produkcji jest w doskonałej kondycji i chętnie zatrudnia nowych pracowników, aby nieustannie utrzymywać tendencję wzrostową. Ale również pracodawcy zagraniczni nie próżnują i poszukują w Polsce kandydatów zainteresowanych podjęciem pracy. Zatem czy lepiej pozostać w kraju czy ruszyć na podbój firm zagranicznych? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji – młode osoby, które chcą zdobywać doświadczenie, być może również zwiedzać inne państwa i poznawać nowe kultury mogą spróbować podjąć się zatrudnienia tymczasowego u pracodawcy z zagranicy. Wykwalifikowani specjaliści z doświadczeniem, wiedzą i kompetencjami mogą próbować swoich sił w Polsce, bo jak pokazują aktualne dane, sytuacja na krajowym podwórku pozwala na umiarkowany optymizm.

Kogo najczęściej szukają pracodawcy w Polsce:

  • Pracowników produkcji z doświadczeniem,
  • Specjalistów ds. optymalizacji produkcji,
  • Pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie produkcją.

Gdzie można znaleźć pracę w produkcji za granicą:

  • w Belgii,
  • w Austrii,
  • w Holandii.

Najlepsze ogłoszenia od sprawdzonych pracodawców publikuje portal z ogłoszeniami o pracy: Szukampracy.pl.


Więcej: