Z reguły myśląc o pracowniku produkcji lub firmy przemysłowej pierwsze, co przychodzi do głowy to osoba, która nie musi posiadać konkretnych kwalifikacji, wiedzy czy doświadczenia, aby nie tylko dostać taką pracę, ale utrzymywać swoją pozycję przez dowolny czas. Nic bardziej mylnego. Przemysł i produkcja, jak każda inna branża jest zróżnicowana i potrzebuje nie tylko pracowników fizycznych, ale także niezwykle kompetentnych i doświadczonych kandydatów na stanowiska specjalistów.

Polski przemysł jest w bardzo dobrej formie, a jeśli sprawdzą się kolejne pozytywne prognozy, to w najbliższym czasie może jeszcze przybierać na wartości. Dla kandydatów z tego obszaru może to oznaczać przede wszystkim ułatwiony proces rekrutacji, dobre warunki, sprzyjające zmianie miejsca pracy lub możliwość renegocjacji aktualnych umów o pracę lub awansu w strukturach firmy.

Stąd prosty wniosek, który potwierdzają raporty dotyczące rynku pracy w obszarze firm przemysłowych i produkcyjnych –wskaźnik zatrudnienia w kolejnych miesiącach powinien znacząco wzrastać. Chęć powiększenia swoich zasobów ludzkich deklaruje większość pracodawców. Mogą jednak mieć problem z całkowitym wypełnieniem wolnych etatów, na co wskazują raporty, które od kilku lat wskazują na niedobór kandydatów, którzy posiadają odpowiednie kompetencje, aby pracować na stanowiskach, które wymagają konkretnych kwalifikacji zawodowych – a nie tylko wyższego wykształcenia. Ale od czegoś trzeba zacząć, a zatem…

Zobacz również: ogłoszenia o pracę

Jeśli ktoś szuka aktualnie pracy może rozważyć karierę zawodową w branży przemysłu i produkcji od zera. Szeregowy pracownik produkcji zazwyczaj nie musi legitymować się doświadczeniem w pracy na podobnym stanowisku, bo czeka go albo szkolenie, albo inny sposób wdrożenia do wykonywania obowiązków. Praca w halach magazynowych lub przemysłowych wymaga jednak dobrej kondycji fizycznej, przez co zdecydowanie lepiej odnajdą się w niej mężczyźni.

Chociaż doświadczenie nie jest elementem decydującym, to stosunkowo często można natrafić na oferty pracy, w której poszukiwani są kandydaci posiadający uprawnienia, na przykład do obsługi wózków widłowych. Wykształcenie na stanowisku pracownika produkcji, co nie powinno dziwić, nie jest argumentem niezbędnym do otrzymania oferty, ale jeśli już wątek edukacji pojawia się w ofercie, rekruterzy zaznaczają, że mile widziane jest wykształcenie średnie, zawodowe lub techniczne.

Sprawdź też: portal z ogłoszeniami o pracy

Specjaliści, jak sama nazwa wskazuje, muszą się wykazać odpowiednio szerokim zakresem wiedzy z obszaru dziedziny, w której funkcjonują. Jeśli chodzi o branżę przemysłu i produkcji istnieje wiele specjalizacji ogólnych, możemy więc mieć do czynienia między innymi ze specjalistą do spraw kontroli jakości, planowania produkcji, zarządzania produkcją, nadzoru technicznego czy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Specjaliści są poszukiwani zwłaszcza w obszarze optymalizacji procesu produkcji i utrzymania ruchu.

Zakres obowiązków specjalisty w produkcji i przemyśle zależy w głównej mierze od działalności firmy i konkretnego obszaru w strukturze firmy. Na stanowiska specjalistów poszukuje się już kandydatów z wyższym wykształceniem technicznym, przeważnie związanym ze specyfiką branży, na przykład transport czy logistyka.

Biorąc pod uwagę korzystną koniunkturę zmian w branży przemysłu i produkcji, można się spodziewać, że grupę zawodową związaną właśnie z tym obszarem gospodarki czekają dobre czasy w najbliższej przyszłości. Nie pozostaje nic innego, jak tylko szukać pracy.

 

Więcej: