Przejdź do treści

Kogo szukają firmy do pracy w produkcji i przemyśle

  • przez

Jak wygląda obecnie rynek pracy w obszarze działalności przemysłowej i produkcyjnej? Według większości specjalistów zajmujących się analizowaniem polskiej gospodarki śmiało można go określić jako pozytywny. Przedsiębiorcy funkcjonujący w tym obszarze deklarują rosnące zapotrzebowanie na nowe wsparcie kadrowe. Co ciekawe, zainteresowanie polskimi kandydatami do pracy w przemyśle i produkcji wyrażają nie tylko firmy na krajowym podwórku, ale także podmioty zza granicy.

Eksperci rynku pracy wskazują, że osoby posiadające kompetencje zawodowe z zakresu produkcji są w dość komfortowej sytuacji, do tego stopnia, że mówi się o rynku pracownika. Co to oznacza? Tylko tyle (i aż tyle), że na rynku pracy jest więcej wolnych etatów do obsadzenia niż kandydatów, którzy spełnialiby wymagania rekruterów. To daje potencjalnym pracownikom szansę na wynegocjowanie najlepszych warunków pracy i daje szanse na uzyskanie dodatkowych benefitów poza finansowych w ramach nawiązania stosunku pracy. Kolejnym atrakcyjnym atrybutem pracy w produkcji jest forma zatrudnienia – zdecydowana większość, bo ponad 75% powszechnie dostępnych ogłoszeń dotyczy zatrudnienia na pełen etat i na umowie o pracę. Wygląda na to, że pracownik produkcji znajduje się w sytuacji godnej pozazdroszczenia. Ale czy dotyczy to każdego?

Oczywiście nie jest aż tak różowo, bo wiele zależy od samej firmy, jak i kompetencji pracownika. Pracodawcy mają zróżnicowane wymagania, które są dostosowane do pozycji stanowiska w wewnętrznej hierarchii firmy. Im wyżej w strukturze znajduje się dany pracownik, tym większe wymagania będzie miał rekruter. Ale prawie dla każdego chętnego powinno znaleźć się miejsce pracy.

Na przykład na etat szeregowego pracownika produkcji można aplikować nie posiadając nawet doświadczenia w podobnej pracy. Zwykle zajęcie takie mogą wykonywać studenci i osoby nie posiadające wyższego wykształcenia. Dość często pojawiają się oferty pracy, gdzie mile widziani są kandydaci o wykształceniu średnim technicznym lub zawodowym. Potencjalny pracownik powinien posiadać umiejętności manualne i radzić sobie z wykonywaniem obowiązków pod presją czasu i konkretnych celów produkcyjnych.

Im wyżej w strukturze firmy, tym dłuższa jest lista wymagań. I tak chcąc podjąć zatrudnienie na przykład w charakterze specjalisty czy operatora maszyn zazwyczaj spotkamy się z wymogiem posiadania doświadczenia pracy w podobnym środowisku lub na analogicznym stanowisku. W tym przypadku cenione są również umiejętności obsługi komputera i odpowiednich urządzeń lub programów technicznych – stosownie do działalności firmy i konkretnego stanowiska.

Praca na etatach kierowniczych to już wyższa szkoła jazdy – podstawą jest kierunkowe wykształcenie i wiedza techniczna oraz wieloletnia działalność w branży, najlepiej w ramach tej samej branży. Największe szanse na tego typu pracę ma osoba, która może się wykazać doświadczeniem nie tylko w zakresie kompetencji twardych i konkretnych umiejętności technicznych, ale też kompetencji miękkich, również na poziomie zarządzania zespołem.

Pracodawcy z Europy Zachodniej również regularnie szukają pracowników z Polski, którzy wsparliby działalność ich firm. Jakie warunki trzeba spełniać, żeby móc liczyć na wyjazd do pracy za granicę (portal z ogłoszeniami o pracy)? Sytuacja przedstawia się w zasadzie analogicznie do koniunktury na rodzimym rynku pracy – jeśli interesuje nas zajęcie na niższym szczeblu zazwyczaj pracodawca zadowoli się komunikatywną znajomością języka obcego, motywacją do pracy i niezbędnymi kwalifikacjami technicznymi, na przykład uprawnienia do obsługi maszyn przemysłowych. Im stanowisko bardziej skomplikowane i dochodowe, tym większe oczekiwania.

Join the conversation

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *