Każdy, kto planuje prowadzić własny hotel powinien liczyć się z koniecznością wykończenia sporej liczby łazienek. Wszystko zależy od tego, jak duży będzie obiekt. Niestety jest to pomieszczenie, które generuje zwykle wysokie koszty. Nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców szuka sposobów na ich zminimalizowanie. Trzeba pamiętać, że im wyższy standard hotelu, tym wyższe zyski w przyszłości. Nie warto więc inwestować w najtańsze elementy, gdyż może to obrócić się przeciwko nam. Poniżej przedstawiono przybliżone koszty.

Wykończenie ścian oraz podłóg

W świeżo powstałym obiekcie nie ma zwykle konieczności wykonywania przeróbek hydraulicznych, czy też elektrycznych. Jest to spora oszczędność. Podczas aranżacji łazienki można więc przejść do wykończenia ścian oraz podłóg. W przypadku powierzchni ściennych około 20 m2 za płytki ceramiczne zapłacimy około 700 zł. Podliczając materiały potrzebne do wykończenia ścian oraz koszty robocizny wychodzi kwota około 1500 zł.

W przypadku podłóg o powierzchni około 12 m2 będzie to wydatek średnio 1300 zł. Oczywiście wiele zależy od tego, jakie płytki wybierzemy. Produkty z górnej półki są nawet dwa razy droższe.

Sanitariaty

Sanitariaty bezpośrednio wpływają na wygląd pomieszczenia, a także komfort jego użytkowania. W małych wnętrzach lepiej zrezygnować z wanny. O wiele wygodniejszy będzie prysznic. Najtańsze modele składają się z klasycznej kabiny oraz brodzika. Należy zaopatrzyć się również w umywalkę oraz estetycznie wykończoną baterię (https://tanialazienka.com/baterie-umywalkowe.html). Konieczny będzie również zakup WC np. z zbiornikiem zewnętrznym.

Za sanitariaty do niewielkiej łazienki hotelowej należy zapłacić około 3000-4000 zł wraz z montażem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja na lata. Nie warto oszczędzać na jakości, gdyż takie elementy szybko ulegną uszkodzeniu. Negatywnie wpłyną one na wygląd pomieszczenia.

Elementy dodatkowe

Łazienkę hotelową warto wyposażyć w szafkę z blatem oraz stojącą (np. na dodatkowe ręczniki i pozostałe akcesoria). Jest to koszt około 300-400 zł. Oprócz tego należy wyposażyć pomieszczenie w drobne elementy, które powinny być nie tylko praktyczne, ale również dekoracyjne.

Każde pomieszczenie powinno posiadać m.in. lustro (około 400 zł), kosz na śmieci (50 zł), półkę na przybory toaletowe (200 zł), szczotkę do WC (50 zł), wieszaki na ręczniki (100 zł), pojemniki na mydło (30 zł).